Allround-dæk

AutoView dæktest 2026: 245/45 R19 — Kumho Majesty X Solus

Jiri Zelinka Author Jiri Zelinka
3 min read

AutoView sammenlignede 9 dæk i størrelsen 245/45 R19.

BMW 5 Series · 245/45 R19

Resultater — helårsdæk

Placeringerne følger udgiverens oprindelige rangering. Procenterne vægtes separat af Tyre Reviews og kan afvige fra udgiverens point.

  1. Kumho Majesty X Solus — 99.0% Vægtet score fra Tyre Reviews

    Kumho Majesty X Solus ligger på plads 1 ud af 9 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 99.0%.

    • Højeste score i en kategori: vådt føre (99.6%).
    • Laveste score i en kategori: komfort (95.4%).
  2. Hankook Ventus S2 AS — 99.7% Vægtet score fra Tyre Reviews

    Hankook Ventus S2 AS ligger på plads 2 ud af 9 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 99.7%.

    • Højeste score i en kategori: tørt føre (100.0%).
    • Laveste score i en kategori: komfort (96.1%).
  3. Kumho Majesty Solus Edge — 97.5% Vægtet score fra Tyre Reviews

    Kumho Majesty Solus Edge ligger på plads 3 ud af 9 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 97.5%.

    • Højeste score i en kategori: vådt føre (98.5%).
    • Laveste score i en kategori: komfort (93.9%).
  4. Hankook Ventus Air S — 98.0% Vægtet score fra Tyre Reviews

    Hankook Ventus Air S ligger på plads 4 ud af 9 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 98.0%.

    • Højeste score i en kategori: vådt føre (99.3%).
    • Laveste score i en kategori: komfort (93.4%).
  5. Kumho Solus TA51 plus — 92.7% Vægtet score fra Tyre Reviews

    Kumho Solus TA51 plus ligger på plads 5 ud af 9 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 92.7%.

    • Højeste score i en kategori: tørt føre (94.4%).
    • Laveste score i en kategori: vådt føre (91.5%).
  6. Nexen N Priz S — 89.2% Vægtet score fra Tyre Reviews

    Nexen N Priz S ligger på plads 6 ud af 9 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 89.2%.

    • Højeste score i en kategori: komfort (100.0%).
    • Laveste score i en kategori: tørt føre (87.8%).
  7. Nexen N Fera Supreme — 89.6% Vægtet score fra Tyre Reviews

    Nexen N Fera Supreme ligger på plads 7 ud af 9 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 89.6%.

    • Højeste score i en kategori: komfort (99.5%).
    • Laveste score i en kategori: vådt føre (88.0%).
  8. Hankook Kinergy ST AS — 89.1% Vægtet score fra Tyre Reviews

    Hankook Kinergy ST AS ligger på plads 8 ud af 9 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 89.1%.

    • Højeste score i en kategori: tørt føre (92.2%).
    • Laveste score i en kategori: vådt føre (86.7%).
  9. Nexen Primus AS T1 — 88.0% Vægtet score fra Tyre Reviews

    Nexen Primus AS T1 ligger på plads 9 ud af 9 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 88.0%.

    • Højeste score i en kategori: komfort (94.1%).
    • Laveste score i en kategori: vådt føre (84.3%).

Den oprindelige test indeholder måleværdierne og den fulde metodebeskrivelse.

Oprindelig test