Barum har afsløret Polaris 6, et nyt vinterdæk designet til personbiler og SUV’er, og vi har allerede dækket udgivelsen i en separat artikel. Polaris 6 er rettet mod bilister, der søger “rimelig ydeevne til en rimelig pris”, og bringer flere fremskridt til budgetdæksegmentet, herunder kompatibilitet med elbiler og forbedret ydeevne i snevejr. Nu har Barum offentliggjort et interessant videointerview på tjekkisk med udviklingschefen Zdenko Saso og programlederen Michal Mudrák, som forklarer innovationerne og egenskaberne ved det nye dæk, der, som de sagde, har taget 5 år at udvikle med et kerneteam på 20 personer. Her er de vigtigste pointer fra de to videoer.
☰
Innovativt slidbanedesign: skift til V-formet slidbane
En af de vigtigste egenskaber ved Polaris 6 er det redesignede slidbanemønster, som nu er V-formet, det samme som Contintal, moderselskabet, har brugt i årevis.
“Vi har ændret slidbanedesignet og forbedret kilometertal og trækkraft takket være et mere aggressivt, pileformet slidbanemønster,” forklarer han.
Dette nye design forbedrer grebet på snedækkede overflader og giver bedre kontrol og sikkerhed under vinterkørsel. Det aggressive slidbanemønster bidrager også til jævn slitage, hvilket resulterer i et dæk med længere levetid.

Off-Shoulder-design: Forbedret vejgreb i dyb sne
Dækket har et off-shoulder-design i skulderområdet, inspireret af bjergrige terræner.
“Skulderen har et attraktivt design, der ligner en bjergtop, hvilket også forbedrer ydeevnen og vejgrebet i dyb sne”, bemærkede han.
Dette design tilføjer ikke kun visuel appel, men forbedrer også dækkets evne til at navigere gennem dyb sne, hvilket giver bilisterne øget selvtillid på udfordrende vinterveje.

Innovationen “Snaqua Pocket”
En interessant funktion, der blev diskuteret, var “Snaqua Pocket” -konceptet.
“Det er en kombination af sne- og vandlommer i slidbanen, der kan absorbere ekstra mængder vand eller sne, hvilket øger ydeevnen på sne og vand,” beskrev han.
Dette design bidrager også til at bevare vejgrebet, når dækket slides.
“Når slidbanen slides, opstår der nye riller i skulderområdet, hvilket forbedrer vejgrebet på sne, selv når dækket ældes”, tilføjer han.
Three-Peak Mountain Snowflake-certificering
“Vi må ikke glemme 3PMSF-betegnelsen – snefnugget på en bjergtop – som er en del af sidevæggen,” sagde han.
Polaris 6 bærer nu symbolet Three-Peak Mountain Snowflake (3PMSF), hvilket indikerer, at det opfylder strenge kriterier for ydeevne i sne, og som nu er obligatorisk for vinterdæk i Tyskland fra november 2024.

Kompatibilitet med elbiler: Klar til den elektriske æra
Polaris 6 er Barums første dæk i Continentals budgetprogram, der får betegnelsen EV-kompatibel.
“Vi har fokuseret på at gøre dette dæk EV-kompatibelt. Det er forberedt på elektromobilitet,” siger udviklingschefen.
Det betyder, at dækket er designet til at håndtere de unikke krav til elektriske køretøjer, såsom højere drejningsmoment, øget vægt og længere rækkevidde.
Forbedret EU-dækmærkning
“Vores mål var at forbedre de fleste størrelser. Alle størrelser er i kategorien ‘B’ for støj og ‘C’ for vådgreb. For rullemodstand er mange størrelser rykket op til ‘B’,” fortæller han.
Barum fokuserede på at forbedre dækkets ydeevne på tværs af de vigtigste EU-dækmærkningskategorier:
– Støjniveau: Alle størrelser har opnået en ‘B’-klassificering, hvilket er rigtig godt for et vinterdæk.
– Vejgreb på vådt underlag: Dækket opretholder en solid ‘C’-klassificering, hvilket er standard for et billigt vinterdæk.
– Rullemodstand: Mange størrelser har forbedret sig til en ‘B’-klassificering, hvilket bidrager til bedre brændstofeffektivitet. Nogle størrelser er klassificeret som ‘C’, og meget få som ‘D’. Den tidligere model havde “E”, så dette er en alvorlig forbedring.
Forbedret ydeevne i forhold til Polaris 5
Sammenlignet med sin forgænger, Polaris 5, byder den nye Polaris 6 på betydelige fremskridt:
– Øget kilometertal
– Bedre ydeevne i sne
– Reduceret støjniveau
– Forbedret rullemodstand
“Når man sammenligner edderkoppediagrammet med Polaris 5, vil man se forbedringer i kilometertal, ydeevne i sne, støj og rullemodstand,” påpegede han.
Bredt udvalg af størrelser og kompatibilitet
Polaris 6 vil være tilgængelig i 100 størrelser fra 14 til 20 tommer, hvilket dækker en bred vifte af personbiler og SUV’er.
Unikt design eksklusivt for Barum
Også et spørgsmål om, hvad Continentals rolle i udviklingsprocessen var, og om dækket ikke bare er et rebranded-produkt fra Continental-koncernen.
“Det er ganske almindeligt i Continental-koncernen, men til Barum besluttede vi at bruge et unikt, eksklusivt design. Der er ingen risiko for at støde på et andet produkt på markedet med samme slidbanemønster,” forsikrede han.
Det er sandt, at det nye V-formede slidbanemønster minder lidt om de sidste generationer af Continentals vinterdæk, men der er helt sikkert forskelle.