Tyre Reviews sammenlignede 7 dæk i størrelsen 225/40 R18.
VW Golf GTI Mk7.5 · 225/40 R18
Den oprindelige sammenligning omfatter flere dækkategorier. Hver kategori har sin egen resultatside.
Dette er en sammenligning af dækserien. Forfatteren udpegede ikke en samlet vinder; den viste rækkefølge bygger på Tyre Reviews' vægtede pointskema.
Resultater — sommerdæk
Placeringerne og procenterne følger Tyre Reviews' resultattabel, som anvender sin egen vægtning af de oprindelige målinger.
- Michelin Pilot Sport 4 S — 96.5% Vægtet score fra Tyre Reviews
Michelin Pilot Sport 4 S ligger på plads 1 ud af 5 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 96.5%.
- Højeste score i en kategori: vådt føre (99.0%).
- Laveste score i en kategori: værdi for pengene (80.6%).
- Michelin Pilot Sport 5 — 96.0% Vægtet score fra Tyre Reviews
Michelin Pilot Sport 5 ligger på plads 2 ud af 5 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 96.0%.
- Højeste score i en kategori: vådt føre (99.2%).
- Laveste score i en kategori: værdi for pengene (83.3%).
- Michelin Primacy 5 — 94.7% Vægtet score fra Tyre Reviews
Michelin Primacy 5 ligger på plads 3 ud af 5 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 94.7%.
- Højeste score i en kategori: værdi for pengene (100.0%).
- Laveste score i en kategori: sne (59.9%).
- Michelin Pilot Sport CUP 2 — 91.4% Vægtet score fra Tyre Reviews
Michelin Pilot Sport CUP 2 ligger på plads 4 ud af 5 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 91.4%.
- Højeste score i en kategori: tørt føre (99.3%).
- Laveste score i en kategori: værdi for pengene (76.7%).
- Michelin Pilot Sport CUP 2 R — 87.4% Vægtet score fra Tyre Reviews
Michelin Pilot Sport CUP 2 R ligger på plads 5 ud af 5 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 87.4%.
- Højeste score i en kategori: tørt føre (99.0%).
- Laveste score i en kategori: værdi for pengene (74.6%).
Resultater — helårsdæk
Placeringerne og procenterne følger Tyre Reviews' resultattabel, som anvender sin egen vægtning af de oprindelige målinger.
- Michelin CrossClimate 3 Sport — 92.4% Vægtet score fra Tyre Reviews
Michelin CrossClimate 3 Sport ligger på plads 1 ud af 2 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 92.4%.
- Højeste score i en kategori: sne (94.9%).
- Laveste score i en kategori: tørt føre (90.8%).
- Michelin CrossClimate 3 — 89.0% Vægtet score fra Tyre Reviews
Michelin CrossClimate 3 ligger på plads 2 ud af 2 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 89.0%.
- Højeste score i en kategori: sne (100.0%).
- Laveste score i en kategori: værdi for pengene (88.3%).
Den oprindelige test indeholder måleværdierne og den fulde metodebeskrivelse.
ES / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0) · https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2018_Volkswagen_Golf_GTI_MK7.5_in_Haifa.jpg