Tyre Reviews sammenlignede 7 dæk i størrelsen 265/65 R18.
Ford Raptor; Chevrolet Tahoe for snow · 265/65 R18
Resultater — helårsdæk
Placeringerne følger udgiverens oprindelige rangering. Procenterne vægtes separat af Tyre Reviews og kan afvige fra udgiverens point.
- General Grabber HT — 97.0% Vægtet score fra Tyre Reviews
General Grabber HT ligger på plads 1 ud af 7 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 97.0%.
- Højeste score i en kategori: tørt føre (99.5%).
- Laveste score i en kategori: værdi for pengene (78.2%).
- Firestone Destination LE3 — 96.5% Vægtet score fra Tyre Reviews
Firestone Destination LE3 ligger på plads 2 ud af 7 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 96.5%.
- Højeste score i en kategori: tørt føre (98.5%).
- Laveste score i en kategori: værdi for pengene (80.7%).
- Cooper Endeavor Plus — 96.2% Vægtet score fra Tyre Reviews
Cooper Endeavor Plus ligger på plads 3 ud af 7 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 96.2%.
- Højeste score i en kategori: vådt føre (98.5%).
- Laveste score i en kategori: værdi for pengene (77.2%).
- Kumho Crugen HT51 — 95.7% Vægtet score fra Tyre Reviews
Kumho Crugen HT51 ligger på plads 4 ud af 7 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 95.7%.
- Højeste score i en kategori: vådt føre (97.1%).
- Laveste score i en kategori: værdi for pengene (86.1%).
- Michelin Defender LTX MS2 — 94.3% Vægtet score fra Tyre Reviews
Michelin Defender LTX MS2 ligger på plads 5 ud af 7 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 94.3%.
- Højeste score i en kategori: terræn (99.6%).
- Laveste score i en kategori: værdi for pengene (76.1%).
- Westlake SU318 HT — 93.5% Vægtet score fra Tyre Reviews
Westlake SU318 HT ligger på plads 6 ud af 7 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 93.5%.
- Højeste score i en kategori: tørt føre (97.5%).
- Laveste score i en kategori: sne (88.6%).
- Yokohama Geolandar H/T G056 — 93.4% Vægtet score fra Tyre Reviews
Yokohama Geolandar H/T G056 ligger på plads 7 ud af 7 på denne resultatliste. Den vægtede score i tabellen er 93.4%.
- Højeste score i en kategori: terræn (98.3%).
- Laveste score i en kategori: værdi for pengene (72.9%).
Den oprindelige test indeholder måleværdierne og den fulde metodebeskrivelse.