Helårsdæk test 155/60 R15 for 2026
Testresultater
Overordnet præstationsrangordning
1.
Vredestein Quatrac
Vredestein Quatrac71%
2.
Hankook Kinergy 4S2 H750
Hankook Kinergy 4S2 H75069%
3.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
Uniroyal AllSeasonExpert 259%
4.
Nexen N Blue 4 Season 2
Nexen N Blue 4 Season 259%
5.
Falken EuroALL Season AS210
Falken EuroALL Season AS21051%
6.
Maxxis Premitra AS AP3
Maxxis Premitra AS AP350%
7.
Nexen N Blue 4 Season
Nexen N Blue 4 Season50%
8.
Westlake All Season Elite Z401
Westlake All Season Elite Z40145%
9.
Goodride Allseason Elite Z-401
Goodride Allseason Elite Z-40143%
10.
Toyo Celsius
Toyo Celsius39%
11.
Imperial All Season Driver
Imperial All Season Driver35%
Tør
Vægt i den samlede score:
20%
1.
Hankook Kinergy 4S2 H750
Hankook Kinergy 4S2 H75073%
2.
Nexen N Blue 4 Season 2
Nexen N Blue 4 Season 269%
3.
Vredestein Quatrac
Vredestein Quatrac65%
4.
Maxxis Premitra AS AP3
Maxxis Premitra AS AP358%
5.
Falken EuroALL Season AS210
Falken EuroALL Season AS21055%
6.
Nexen N Blue 4 Season
Nexen N Blue 4 Season48%
7.
Toyo Celsius
Toyo Celsius40%
8.
Imperial All Season Driver
Imperial All Season Driver30%
9.
Westlake All Season Elite Z401
Westlake All Season Elite Z40130%
10.
Goodride Allseason Elite Z-401
Goodride Allseason Elite Z-40129%
11.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
Uniroyal AllSeasonExpert 227%
Bremsning på tør vej
50%
1.
Nexen N Blue 4 Season 2
84%
2.
Hankook Kinergy 4S2 H750
71%
3.
Maxxis Premitra AS AP3
70%
4.
Vredestein Quatrac
63%
5.
Nexen N Blue 4 Season
60%
6.
Falken EuroALL Season AS210
47%
7.
Westlake All Season Elite Z401
34%
8.
Goodride Allseason Elite Z-401
35%
9.
Toyo Celsius
33%
10.
Imperial All Season Driver
28%
11.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
24%
Tørhåndtering
50%
1.
Hankook Kinergy 4S2 H750
74%
2.
Vredestein Quatrac
68%
3.
Falken EuroALL Season AS210
63%
4.
Nexen N Blue 4 Season 2
54%
5.
Toyo Celsius
47%
6.
Maxxis Premitra AS AP3
47%
7.
Nexen N Blue 4 Season
37%
8.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
31%
9.
Imperial All Season Driver
32%
10.
Westlake All Season Elite Z401
Ikke nok data
Våd
Vægt i den samlede score:
40%
1.
Vredestein Quatrac
Vredestein Quatrac82%
2.
Hankook Kinergy 4S2 H750
Hankook Kinergy 4S2 H75075%
3.
Falken EuroALL Season AS210
Falken EuroALL Season AS21060%
4.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
Uniroyal AllSeasonExpert 259%
5.
Maxxis Premitra AS AP3
Maxxis Premitra AS AP354%
6.
Nexen N Blue 4 Season 2
Nexen N Blue 4 Season 248%
7.
Nexen N Blue 4 Season
Nexen N Blue 4 Season44%
8.
Toyo Celsius
Toyo Celsius30%
9.
Imperial All Season Driver
Imperial All Season Driver22%
10.
Goodride Allseason Elite Z-401
Goodride Allseason Elite Z-40118%
Bremsning på våd vej
20%
1.
Vredestein Quatrac
83%
2.
Hankook Kinergy 4S2 H750
68%
3.
Falken EuroALL Season AS210
58%
4.
Nexen N Blue 4 Season 2
55%
5.
Nexen N Blue 4 Season
51%
6.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
48%
7.
Maxxis Premitra AS AP3
38%
8.
Westlake All Season Elite Z401
26%
9.
Toyo Celsius
26%
10.
Goodride Allseason Elite Z-401
21%
11.
Imperial All Season Driver
16%
Vådhåndtering
20%
1.
Vredestein Quatrac
89%
2.
Hankook Kinergy 4S2 H750
71%
3.
Falken EuroALL Season AS210
58%
4.
Maxxis Premitra AS AP3
43%
5.
Nexen N Blue 4 Season
42%
6.
Nexen N Blue 4 Season 2
41%
7.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
38%
8.
Toyo Celsius
25%
9.
Imperial All Season Driver
22%
10.
Westlake All Season Elite Z401
Ikke nok data
Aquaplaning på lige vej
20%
1.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
90%
2.
Vredestein Quatrac
79%
3.
Hankook Kinergy 4S2 H750
72%
4.
Falken EuroALL Season AS210
69%
5.
Maxxis Premitra AS AP3
67%
6.
Nexen N Blue 4 Season
51%
7.
Nexen N Blue 4 Season 2
45%
8.
Toyo Celsius
30%
9.
Imperial All Season Driver
28%
10.
Westlake All Season Elite Z401
Ikke nok data
Aquaplaning i kurver
20%
1.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
93%
2.
Hankook Kinergy 4S2 H750
86%
3.
Maxxis Premitra AS AP3
74%
4.
Vredestein Quatrac
73%
5.
Falken EuroALL Season AS210
62%
6.
Nexen N Blue 4 Season 2
59%
7.
Toyo Celsius
46%
8.
Nexen N Blue 4 Season
41%
9.
Westlake All Season Elite Z401
Ikke nok data
Omgangstid på våd cirkelbane
20%
1.
Vredestein Quatrac
86%
2.
Hankook Kinergy 4S2 H750
77%
3.
Falken EuroALL Season AS210
55%
4.
Maxxis Premitra AS AP3
50%
5.
Nexen N Blue 4 Season 2
43%
6.
Nexen N Blue 4 Season
36%
7.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
26%
8.
Imperial All Season Driver
18%
9.
Westlake All Season Elite Z401
Ikke nok data
Sne
Vægt i den samlede score:
30%
1.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
Uniroyal AllSeasonExpert 272%
2.
Hankook Kinergy 4S2 H750
Hankook Kinergy 4S2 H75070%
3.
Vredestein Quatrac
Vredestein Quatrac65%
4.
Falken EuroALL Season AS210
Falken EuroALL Season AS21053%
5.
Toyo Celsius
Toyo Celsius51%
6.
Nexen N Blue 4 Season
Nexen N Blue 4 Season48%
7.
Maxxis Premitra AS AP3
Maxxis Premitra AS AP343%
8.
Imperial All Season Driver
Imperial All Season Driver35%
9.
Nexen N Blue 4 Season 2
Nexen N Blue 4 Season 234%
Trækkraft på sne
33%
1.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
70%
2.
Vredestein Quatrac
60%
3.
Hankook Kinergy 4S2 H750
61%
4.
Falken EuroALL Season AS210
51%
5.
Toyo Celsius
49%
6.
Maxxis Premitra AS AP3
46%
7.
Nexen N Blue 4 Season
43%
8.
Nexen N Blue 4 Season 2
36%
9.
Imperial All Season Driver
34%
10.
Westlake All Season Elite Z401
Ikke nok data
Bremsning på sne
33%
1.
Hankook Kinergy 4S2 H750
78%
2.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
69%
3.
Vredestein Quatrac
67%
4.
Toyo Celsius
62%
5.
Falken EuroALL Season AS210
58%
6.
Nexen N Blue 4 Season
48%
7.
Maxxis Premitra AS AP3
44%
8.
Nexen N Blue 4 Season 2
31%
9.
Westlake All Season Elite Z401
Ikke nok data
Snehåndtering
33%
1.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
78%
2.
Hankook Kinergy 4S2 H750
73%
3.
Vredestein Quatrac
68%
4.
Nexen N Blue 4 Season
53%
5.
Falken EuroALL Season AS210
49%
6.
Toyo Celsius
42%
7.
Maxxis Premitra AS AP3
40%
8.
Imperial All Season Driver
39%
9.
Nexen N Blue 4 Season 2
36%
10.
Westlake All Season Elite Z401
Ikke nok data
Kurvegreb på sne
0%
1.
Nexen N Blue 4 Season
68%
2.
Hankook Kinergy 4S2 H750
67%
3.
Vredestein Quatrac
62%
4.
Maxxis Premitra AS AP3
52%
5.
Falken EuroALL Season AS210
46%
6.
Nexen N Blue 4 Season 2
36%
7.
Westlake All Season Elite Z401
Ikke nok data
8.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
Ikke nok data
Kørekomfort
Vægt i den samlede score:
5%
1.
Nexen N Blue 4 Season 2
Nexen N Blue 4 Season 283%
2.
Nexen N Blue 4 Season
Nexen N Blue 4 Season82%
3.
Vredestein Quatrac
Vredestein Quatrac82%
4.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
Uniroyal AllSeasonExpert 273%
5.
Imperial All Season Driver
Imperial All Season Driver68%
6.
Hankook Kinergy 4S2 H750
Hankook Kinergy 4S2 H75060%
7.
Maxxis Premitra AS AP3
Maxxis Premitra AS AP352%
8.
Falken EuroALL Season AS210
Falken EuroALL Season AS21044%
9.
Toyo Celsius
Toyo Celsius39%
Udvendig støj
100%
1.
Nexen N Blue 4 Season 2
83%
2.
Nexen N Blue 4 Season
82%
3.
Vredestein Quatrac
82%
4.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
73%
5.
Imperial All Season Driver
68%
6.
Hankook Kinergy 4S2 H750
60%
7.
Maxxis Premitra AS AP3
52%
8.
Falken EuroALL Season AS210
44%
9.
Toyo Celsius
39%
10.
Westlake All Season Elite Z401
Ikke nok data
Kørekomfort
0%
1.
Uniroyal AllSeasonExpert 2
80%
2.
Vredestein Quatrac
73%
3.
Hankook Kinergy 4S2 H750
49%
4.
Nexen N Blue 4 Season 2
41%
5.
Westlake All Season Elite Z401
Ikke nok data
6.
Falken EuroALL Season AS210
Ikke nok data
7.
Maxxis Premitra AS AP3
Ikke nok data
8.
Nexen N Blue 4 Season
Ikke nok data