Helårsdæk test 175/70 R13 for 2026
Testresultater
Overordnet præstationsrangordning
1.
Kleber Quadraxer 2
Kleber Quadraxer 265%
2.
Linglong Sport Master 4S
Linglong Sport Master 4S62%
3.
Viking FourTech Plus
Viking FourTech Plus57%
4.
Falken EuroALL Season AS210
Falken EuroALL Season AS21051%
5.
Maxxis Premitra AS AP3
Maxxis Premitra AS AP350%
6.
Nexen N Blue 4 Season
Nexen N Blue 4 Season50%
7.
Imperial All Season Driver
Imperial All Season Driver35%
Tør
Vægt i den samlede score:
20%
1.
Linglong Sport Master 4S
Linglong Sport Master 4S86%
2.
Maxxis Premitra AS AP3
Maxxis Premitra AS AP358%
3.
Falken EuroALL Season AS210
Falken EuroALL Season AS21055%
4.
Nexen N Blue 4 Season
Nexen N Blue 4 Season48%
5.
Viking FourTech Plus
Viking FourTech Plus47%
6.
Kleber Quadraxer 2
Kleber Quadraxer 236%
7.
Imperial All Season Driver
Imperial All Season Driver30%
Bremsning på tør vej
50%
1.
Linglong Sport Master 4S
78%
2.
Maxxis Premitra AS AP3
70%
3.
Nexen N Blue 4 Season
60%
4.
Falken EuroALL Season AS210
47%
5.
Kleber Quadraxer 2
38%
6.
Imperial All Season Driver
28%
7.
Viking FourTech Plus
26%
Tørhåndtering
50%
1.
Linglong Sport Master 4S
93%
2.
Viking FourTech Plus
68%
3.
Falken EuroALL Season AS210
63%
4.
Maxxis Premitra AS AP3
47%
5.
Kleber Quadraxer 2
35%
6.
Nexen N Blue 4 Season
37%
7.
Imperial All Season Driver
32%
Våd
Vægt i den samlede score:
40%
1.
Viking FourTech Plus
Viking FourTech Plus69%
2.
Falken EuroALL Season AS210
Falken EuroALL Season AS21060%
3.
Maxxis Premitra AS AP3
Maxxis Premitra AS AP354%
4.
Linglong Sport Master 4S
Linglong Sport Master 4S54%
5.
Nexen N Blue 4 Season
Nexen N Blue 4 Season44%
6.
Kleber Quadraxer 2
Kleber Quadraxer 243%
7.
Imperial All Season Driver
Imperial All Season Driver22%
Bremsning på våd vej
20%
1.
Viking FourTech Plus
71%
2.
Linglong Sport Master 4S
58%
3.
Falken EuroALL Season AS210
58%
4.
Nexen N Blue 4 Season
51%
5.
Maxxis Premitra AS AP3
38%
6.
Kleber Quadraxer 2
35%
7.
Imperial All Season Driver
16%
Vådhåndtering
20%
1.
Falken EuroALL Season AS210
58%
2.
Linglong Sport Master 4S
54%
3.
Kleber Quadraxer 2
42%
4.
Viking FourTech Plus
44%
5.
Maxxis Premitra AS AP3
43%
6.
Nexen N Blue 4 Season
42%
7.
Imperial All Season Driver
22%
Aquaplaning på lige vej
20%
1.
Viking FourTech Plus
90%
2.
Falken EuroALL Season AS210
69%
3.
Maxxis Premitra AS AP3
67%
4.
Kleber Quadraxer 2
55%
5.
Nexen N Blue 4 Season
51%
6.
Linglong Sport Master 4S
53%
7.
Imperial All Season Driver
28%
Aquaplaning i kurver
20%
1.
Viking FourTech Plus
96%
2.
Maxxis Premitra AS AP3
74%
3.
Falken EuroALL Season AS210
62%
4.
Kleber Quadraxer 2
43%
5.
Linglong Sport Master 4S
45%
6.
Nexen N Blue 4 Season
41%
7.
Imperial All Season Driver
Ikke nok data
Omgangstid på våd cirkelbane
20%
1.
Linglong Sport Master 4S
60%
2.
Falken EuroALL Season AS210
55%
3.
Maxxis Premitra AS AP3
50%
4.
Viking FourTech Plus
44%
5.
Nexen N Blue 4 Season
36%
6.
Imperial All Season Driver
18%
7.
Kleber Quadraxer 2
Ikke nok data
Sne
Vægt i den samlede score:
30%
1.
Kleber Quadraxer 2
Kleber Quadraxer 294%
2.
Viking FourTech Plus
Viking FourTech Plus54%
3.
Falken EuroALL Season AS210
Falken EuroALL Season AS21053%
4.
Nexen N Blue 4 Season
Nexen N Blue 4 Season48%
5.
Linglong Sport Master 4S
Linglong Sport Master 4S44%
6.
Maxxis Premitra AS AP3
Maxxis Premitra AS AP343%
7.
Imperial All Season Driver
Imperial All Season Driver35%
Trækkraft på sne
33%
1.
Kleber Quadraxer 2
95%
2.
Viking FourTech Plus
71%
3.
Falken EuroALL Season AS210
51%
4.
Maxxis Premitra AS AP3
46%
5.
Nexen N Blue 4 Season
43%
6.
Linglong Sport Master 4S
35%
7.
Imperial All Season Driver
34%
Bremsning på sne
33%
1.
Kleber Quadraxer 2
92%
2.
Viking FourTech Plus
62%
3.
Falken EuroALL Season AS210
58%
4.
Nexen N Blue 4 Season
48%
5.
Linglong Sport Master 4S
48%
6.
Maxxis Premitra AS AP3
44%
7.
Imperial All Season Driver
Ikke nok data
Snehåndtering
33%
1.
Kleber Quadraxer 2
94%
2.
Nexen N Blue 4 Season
53%
3.
Falken EuroALL Season AS210
49%
4.
Linglong Sport Master 4S
48%
5.
Maxxis Premitra AS AP3
40%
6.
Imperial All Season Driver
39%
7.
Viking FourTech Plus
30%
Kurvegreb på sne
0%
1.
Nexen N Blue 4 Season
68%
2.
Maxxis Premitra AS AP3
52%
3.
Falken EuroALL Season AS210
46%
4.
Linglong Sport Master 4S
45%
5.
Viking FourTech Plus
36%
6.
Kleber Quadraxer 2
Ikke nok data
7.
Imperial All Season Driver
Ikke nok data
Kørekomfort
Vægt i den samlede score:
5%
1.
Kleber Quadraxer 2
Kleber Quadraxer 296%
2.
Nexen N Blue 4 Season
Nexen N Blue 4 Season82%
3.
Linglong Sport Master 4S
Linglong Sport Master 4S75%
4.
Imperial All Season Driver
Imperial All Season Driver68%
5.
Maxxis Premitra AS AP3
Maxxis Premitra AS AP352%
6.
Viking FourTech Plus
Viking FourTech Plus45%
7.
Falken EuroALL Season AS210
Falken EuroALL Season AS21044%
Udvendig støj
100%
1.
Kleber Quadraxer 2
96%
2.
Nexen N Blue 4 Season
82%
3.
Linglong Sport Master 4S
75%
4.
Imperial All Season Driver
68%
5.
Maxxis Premitra AS AP3
52%
6.
Falken EuroALL Season AS210
44%
7.
Viking FourTech Plus
45%